AKKİM ENERJİ - AKKİM ERERJİ PETROL ÜRÜNLERİ SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
» Tekstil
+90 216 290 14 10

      TR      EN

Sosyal Medyada Biz}

Tekstil

Tekstil Hakkında Bilgi

Tekstil,
Yaklaşık olarak M.Ö. 5 000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Tekstil, Latince bir kavram olan texere den türetilmiştir ve örme ya da dokuma anlamına gelmektedir. Tekstil kavramı textil liflerini, tekstil ürünlerini ve yan mamullerini ve bunları kullanarak elde edilen mallan kapsamaktadır. Bu yüzeyler kullanılarak üretilen giysiler (yani tekstil mallar) insanın, kendisini hava şartlama karşı koruma ihtiyacından doğmuştur. Giyilebilen her şey ve bazı dekorasyon ürünlerini de içine alan imalat sektörüdür. Türkiye’nin en önemli sektörlerinden birisidir. Aslında Batı dillerinden gelen tekstil kelimesi, sadece kumaş demek iken, Türkçede bu terim çok daha geniş anlamlara kavuşmuştur.

İnsanlar yüzyıllardır, günlük yaşamlarının hemen hemen her alanında tekstil ürünlerini kullanmaktadırlar. Önceleri salt korunma ve örtünme amacıyla kullanılan tekstil ürünleri, daha sonra moda gibi, insan ruhuna hitap eden güzellik amaçları için kullanılmıştır. Günümüzde tekstil ürünleri, bebek bezinden, sabah kullandığımız diş fırçasındaki naylon elyafından, hastanelerdeki ürünlere kadar, hemen hemen her yerde kullanılmaktadır.

2 temel katagoriye ayrılır. Hazır giyim Ev tekstili Hazır Giyim. Hazır giyim, tekstil sektörünün giyecek ile ilgilenen ve buna yönelik ürünler üreten bölümüdür. Ev tekstili Ev içinde kullanılan tekstil ürünlerinin üretimiyle ilgilenen bölümüdür. Bu ürünler perde, çarşaf, nevresim, her çeşit örtüler ve havlu gibi ürünlerden oluşmaktadır. Otel tekstili geçmiş yıllarda otel, motel ve pansiyonlar tekstil ihtiyaçlarını yerel terzilerden ve tekstil firmalarından karşılamakta idiler. 1970’li yıllardan sonra yapılan turizm yatırımlarının ardından hızla gelişen turizm sektörünün tekstil ihtiyaçlarını karşılamak için tekstil firmaları otel kullanımına uygun şekilde optimize edilmiş ürünler sunmaya başladılar. Artan talep neticesinde tamamen veya kısmen otellere yönelik tekstil çözümleri ve ürünleri sunan firmalar kurulmuştur. Oteller, gerekli hijyeni sağlamak için ağır ve günlük yıkama koşullarına dayanıklı tekstil malzemeleri kullanmalıdırlar. Otel tekstili firmaları, otel kullanımı için dayanıklılığı ve mukavemeti artırılmış masa örtüsü, yatak örtüsü, çarşaf, yastık, yorgan ve diğer tekstilleri üretirler.

Organik tekstil nedir ?

Organik ürün; yetiştirilme süreçlerinde herhangi bir kimyasal kökenli madde ile takviye edilmeyen ve insan sağlığını bu yönüyle tehdit etmeyen ürün anlamına geliyor. Normal koşullarda üretilen tekstil ürünlerinin ise üretim, kullanım ve yok edilme esnasında her zaman çevreye ve insana zarar verme ihtimali var. Bunu engellemek için üretilen organik kökenli ürünler, gelecekte önemli bir sektör yaratılacağının sinyallerini veriyor. Günümüz vizyonu ve teknolojisinin yardımı ile bilinçli toplumların tercihi organik tekstile kaymaktadır.